Peachtree Road Race Results

2007 Results Other years: 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2006 2005


BY STATE AND CITY:

Elite runners in green


Place Time First Name Last Name Number Gender Age City State Country More
8 28:51 Daniel Kipkoech 14 M 20 Kennesaw Kenya Details
10 28:52 Worku Beyi 12 M 20 Bronx N.Y. Ethiopia Details
15 29:01 Chala Lemi 10 M 20 Ethiopia Details
26 29:53 Abera Ertiban 4 M 19 Ethiopia Details
33 30:23 Girma G Mecheso 146 M 19 Lawrenceville Ga. U.S. Details
47 31:44 Wude Ayalew 62 F 20 Ethiopia Details
64 33:03 Bill Matthews 459 M 17 Birmingham Ala. U.S. Details
66 33:06 Matthew J. Hickey 252 M 19 Lawrenceville Ga. Details
69 33:24 Kurt Roeser 473 M 20 Gainesville Fla. U.S. Details
76 33:45 Nathan S. Haskins 417 M 18 Thomasville Ga. Details
80 33:49 Albert A. Harrison 393 M 19 Gainesville Ga. Details
81 33:57 Shawn R. Matthews 319 M 20 Hiram Ga. Details
87 34:09 Greg A. Johnson 226 M 20 Alpharetta Ga. Details
92 34:14 Jonathan D. Sellers 314 M 19 Lithia Springs Ga. Details
94 34:20 Jason R. Parks 434 M 19 Louisville Ky. Details
96 34:27 Nolan Clark 395 M 16 Gainesville Ga. Details
104 34:43 Enrique Sanchez 364 M 20 Atlanta Ga. Details
105 34:47 Matthew D. Clay 316 M 17 Douglasville Ga. Details
110 34:57 Joby H Peake 469 M 18 Macon Ga. U.S. Details
113 35:09 David J. May 263 M 18 Marietta Ga. Details
116 35:14 Petyon B. Hoyal 1329 M 18 Thomaston Ga. Details
120 35:25 Taylor R. Surly 450 M 17 Rogers Ark. Details
123 35:31 Maxwell S. Group 440 M 18 Dayton Ohio Details
125 35:33 Stephan P. Mayer 234 M 17 Dacula Ga. Details
127 35:33 Nate C. Spears 435 M 17 Bellbrook Ohio Details
128 35:35 Phillip J. Martin 404 M 20 Oakwood Ga. Details
134 35:45 Miles A Svoboda 481 M 17 Marietta Ga. U.S. Details
135 35:47 Vermond Walker 315 M 16 Douglasville Ga. Details
136 35:49 Colin P. Conroy 231 M 17 Dacula Ga. Details
145 36:02 Christopher S. Rodriguez 317 M 20 Douglasville Ga. Details
150 36:05 William S. Keel 1073 M 17 Roswell Ga. Details
154 36:11 Christopher J. Reed 302 M 19 Conyers Ga. Details
158 36:25 Patrick W. Ollinger 1042 M 19 Lilburn Ga. Details
159 36:26 Will J. Ficklen 1303 M 16 Griffin Ga. Details
162 36:28 Tim D. Halinski 1009 M 17 Alpharetta Ga. Details
164 36:28 Jason Peele 411 M 16 Winder Ga. Details
167 36:33 Brent E. Almand 11508 M 20 Locust Grove Ga. Details
172 36:41 Brett A. Luna 1633 M 19 Buford Ga. Details
175 36:43 Christopher J. Mayer 233 M 19 Dacula Ga. Details
176 36:47 Alex B. Kaas 1111 M 19 Suwanee Ga. Details
181 36:51 David R. Chapman 1516 M 19 Atlanta Ga. Details
182 36:53 Sam C. Uhlman 1187 M 17 Roswell Ga. Details
184 36:54 Thomas B. Clarke 1255 M 19 Kennesaw Ga. Details
193 36:58 Spencer Carter 304 M 16 Duluth Ga. Details
194 36:59 Tucker Hartley 287 M 17 Smyrna Ga. Details
195 36:59 Joshua L. Farris 228 M 17 Alpharetta Ga. Details
197 37:02 Gregory S. Orf 1605 M 19 Ballwin Mo. Details
199 37:06 Leeann Nawrocki 474 F 20 Cocoa Beach Fla. U.S. Details
200 37:09 Adam H. Williams 1629 M 19 Sugar Hill Ga. Details
202 37:09 Jason M. Veclotch 340 M 19 Tyrone Ga. Details

Next page


Race results data provided by the Atlanta Track Club. Any errors or omissions are presented as received.


Kudzu Services » Find the right people for the job